Porady i wskazówki, jak zmniejszyć ból spastyczny po udarze

Mężczyzna po udarze ma rehabilitacje aby zmniejszyć ból spastyczny
adminzdr
11 sierpnia 2022

Udar może prowadzić do spastyczności mięśni powodującej ból w kończynach dolnej i górnej. W tym artykule przedstawiamy kilka porad i wskazówek, jak zmniejszyć ból spastyczny po udarze.

Pozostań w ruchu!

Udar może prowadzić do unieruchomienia, co może sprawić, że chory będzie bardziej podatny na skurcze i przykurcze mięśni. Może również prowadzić do utraty siły lub równowagi, co zwiększa prawdopodobieństwo upadku. W przypadku spastyczności pacjent zostaje poddawany rehabilitacji, aby maksymalnie złagodzić spastyczność i towarzyszący jej ból.

Regularne ćwiczenia rozciągające mogą pomóc w zapobieganiu skurczom. Praca z fizjoterapeutą pomoże w wypracowaniu rutyny codziennych ćwiczeń. Może on również polecić sprzęt, który będzie wspomagał pacjenta w realizowaniu ćwiczeń w bezpieczny dla siebie sposób. Jeśli na przykład chory odczuwa osłabienie siły mięśni lub ból w nogach, często wykorzystuje się wspomagająco ortezę kostki i stopy (AFO). AFO owija się wokół stopy i dolnej części nogi, aby wspierać mięśnie i zapobiegać nadmiernemu obciążeniu stawów. Może ona również pomóc w łatwiejszym chodzeniu.

Najważniejsze jednak to nie rezygnowanie z ruchu! Mięśnie, aby odzyskać elastyczność potrzebują regularnych ćwiczeń. Im bardziej przyłożymy się do rehabilitacji tym lepsze rezultaty osiągniemy – lepszą i szybszą sprawność.

Zimne i ciepłe okłady

Poudarowy ból głowy może być spowodowany zwiększonym ciśnieniem wewnątrzczaszkowym, zakrzepami krwi i skurczami mięśni. Ból głowy może utrudniać sen i może prowadzić do uczucia zmęczenia w ciągu dnia. Zimno lub ciepło przykładane do czoła może zmniejszyć ból i ciśnienie wewnątrz czaszki i pomóc w zasypianiu. Ciepłe okłady stosowane na głowę może pomóc w migrenach, zwłaszcza tych spowodowanych skurczami i przykurczami mięśni. Regularne stosowanie na przemian zimnych i ciepłych okładów może pomóc w zmniejszeniu bólów migrenowych i skurczów mięśni.

Masaże

W przypadku spastyczności mięśni często w rehabilitacji wykorzystuje się masaże, które mają na celu przywrócenie poprawnych odruchów mięśni, wzmocnieniu ich i uelastycznieniu. Masaże poprawiają także krążenie krwi w kończynach i zapobiegają odleżynom pacjentom o znacznym stopniu unieruchomienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.